Logo WFTF

Po 12 latach przerwy Mistrzostwa Świata Field Target wracają do Polski! Nasz kraj będzie organizatorem XXVIII edycji tej imprezy. Przypomnijmy, że początkowo (MŚ FT odbywają się nieprzerwanie od 1991 roku) mistrzostwa odbywały się na zmianę w USA i Anglii. W 1999 roku po raz pierwszy zostały zorganizowane w Norwegii i od tego czasu odbywają się w różnych miejscach na całym świecie.

Polska jest 6 krajem, który zorganizuje MŚ więcej niż jeden raz (Niemcy i Irlandia Północna również organizowali MŚ dwukrotnie, Norwegia 3, a Anglia i USA 6 razy). Pozostałe mistrzowskie imprezy Field Target na przestrzeni ostatnich 8 lat odbyły się w Południowej Afryce, Włoszech, Nowej Zelandii, Portugalii oraz na Węgrzech i Litwie. Natomiast w przyszłym roku zorganizują je Walijczycy.

Mistrzem Europy 2016 w konkurencji HFT został Richard Woods z Anglii. Tegoroczne mistrzostwa odbyły się w Łodzi, a zostały zorganizowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego PFTA. W organizację tej imprezy było zaangażowanych ponad 30 osób z kilku polskich klubów. Członkowie KSP JURA LOK odpowiadali za Biuro Zawodów, a Grzegorz Grabowski pełnił funkcję Sędziego Głównego tej imprezy.

W zawodach wzięło udział 185 zawodników z całej Europy (m.in. z Czech, Węgier i Wielkiej Brytanii). W najbardziej prestiżowej kategorii Open na najniższym stopniu podium stanął Polak, Tomasz Kocemba z Krakowa. Dobrze spisała się także reprezentacja Polski w składzie Paweł Minorowicz, Tomasz Cielepak, Grzegorz Mazur, Piotr Rose i Jacek Jakimowicz, która zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji drużyn.

W ten weekend zostały zamknięte zapisy na tegoroczne Mistrzostwa Europy HFT, które odbędą się w dniach 9-11 września w Łodzi. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się 4 lata temu w Krakowie (wówczas udział w zawodach wzięło blisko 140 zawodników z Polski, Czech, Węgier, Szkocji i Łotwy).

Swój przyjazd potwierdziło ponad 180 zawodników z 7 europejskich krajów. Do Łodzi przyjadą czołowi brytyjscy zawodnicy, tacy jak Simon Vant, Roger Lait, Tony Male czy w końcu Richard Woods (jeden z najlepszych zawodników w całej historii MŚ HFT) oraz Jennie Stone (mistrzyni świata z 2015 roku). Nie zabraknie też czołówki zawodników zza naszej południowej granicy. Swój udział w ME potwierdzili Václav Sejpka, Martin Krupka (wicemistrz Europy z 2012 roku i 9 zawodnik Mistrzostw Świata 2013) czy Dušan Mandát.

W tym roku Mistrzostwa Świata w konkurencji Field Target odbyły się w stolicy Portugalii, Lizbonie. Wśród ponad 300 uczestników z kilkudziesięciu krajów świata znalazł się członek naszego klubu, Grzegorz Grabowski, który od zeszłego roku jest także reprezentantem Polski w tej konkurencji.

Zawody, jak na MŚ przystało, trwały 3 dni (od czwartku do soboty), ale Range Zero było dostępne dla zawodników już od wtorku. Pogoda w przeciwieństwo do tegorocznych Mistrzostw Europy Field Target na Węgrzech dopisała. Polskę reprezentowało jeszcze 5 innych zawodników z całego kraju (z Krakowa, Chojnic i Warszawy).